fbpx

faq CZĘSTO ZADAWANE PYTANIA

W tej sekcji umieściliśmy odpowiedzi na najczęściej zadawane
pytania. Jeśli nie znajdziesz informacji, których poszukujesz
napisz do nas lub zadzwoń.

Najem długoterminowy, a leasing - jakie są różnice?

Najem długoterminowy pojazdu z auto-planeta.pl charakteryzuje się tym, że mogą z niego skorzystać zarówno klienci firmowi i indywidualni. Płacąc jedną miesięczną ratę najmu klient nie musi martwić się o serwisowanie pojazdu, wymianę opon, ubezpieczenie, zabezpieczenie likwidacji szkód komunikacyjnych i mechanicznych czy samochód zastępczy. Dodatkowo wynajmując pojazd klient ma prawo pierwokupu auta po zakończonej umowie na korzystnych warunkach. Leasing choć tak bardzo popularny wśród przedsiębiorców może być również formą finansowania dla klientów indywidualnych. Jego główną cechą jest to, że korzystający z pojazdu odpowiada indywidualnie za jego serwisowanie, ubezpieczenie i naprawy. Wykup pojazdu po wygaśnięciu umowy leasingowej jest obligatoryjny. Leasing może przynieść korzystającemu szereg korzyści podatkowych oraz stałe koszty finansowania pojazdu.

Co oznacza wkład własny?

Wkład własny to pewna kwota, którą możesz wnieść podczas podpisywania umowy. Odpowiada ona części wartości leasingowanego lub najmowanego pojazdu. Wniesienie wkładu własnego wpływa na zmniejszenie raty miesięcznej oraz zmniejsza kwotę wykupu w przyszłości.

Kto może skorzystać z oferty leasingu motocykla lub pojazdu?

Z oferty leasingu motocykli mogą skorzystać zarówno klienci firmowi jak i indywidualni. Leasing "na firmę" często wiąże się z dodatkowymi korzyściami podatkowymi, jak: zwrot podatku VAT, jeżeli firma jest płatnikiem podatku od towarów i usług (VAT) oraz zawarcie w kosztach uzyskania przychodu raty leasingowej. Nie oznacza to jednak, że leasing może być atrakcyjny wyłącznie dla przedsiębiorców. Biorąc pod uwagę fakt, że całościowy koszt leasingu jest na ogół niższy od kosztu pożyczki dla adekwatnego okresu umowy (oprocentowanie leasingu jest na ogół niższe od oprocentowania pożyczki), również klienci indywidualni powinni rozważyć tę opcję finansowania.

Czy nie prowadząc firmy mogę skorzystać z leasingu?

Z auto-planeta.pl możesz skorzystać z leasingu bez konieczności prowadzenia działalności gospodarczej. Wszystkim zainteresowanym tym rozwiązaniem proponujemy leasing konsumencki. Możesz wybrać samo finansowanie pojazdu, bądź poszerzyć zakres umowy o obsługę serwisową, ubezpieczenie, GAP, samochód zastępczy czy system lokalizacji GPS zawarte w jednej miesięcznej racie.

Czy w leasingu bądź najmie obowiązują limity przebiegu?

W przeciwieństwie do wielu ofert dostępnych na rynku współpracując z auto-planeta.pl nie jesteś ograniczony sztywnymi limitami przebiegu pojazdu. W przypadku leasingu przebieg nie ma żadnego znaczenia, ponieważ to korzystający ponosi koszty serwisu. W przypadku umowy najmu długoterminowego zadeklarowany przebieg roczny wpływa na wysokość części serwisowej raty, ale to Ty decydujesz o jego wysokości.

Jak obniżyć koszty najmu lub leasingu?

Dokładnie określ potrzebne parametry umowy, a zwłaszcza okres, na jaki chciałbyś ją zawrzeć oraz deklarowany przebieg pojazdu w przypadku najmu. Skorzystanie z dodatkowych rozwiązań, takich jak lokalizator GPS w pojeździe pozwala na obniżenie składki ubezpieczenia pojazdu, a nawet obniżenie wymaganego wkładu własnego.

Nie znalazłem poszukiwanych warunków finansowania - co powinienem zrobić?

Zarówno kalkulator raty najmu jak i leasingu zostały stworzone w oparciu o bazowe i najczęściej wybierane parametry finansowania. Nie oznacza to jednak, że auto-planeta.pl ogranicza się wyłącznie do prezentowanych w kalkulatorze ofert. Każdego klienta traktujemy indywidualnie, dobierając modele finansowania do przedstawionych nam potrzeb. Potrzebujesz większego rocznego przebiegu pojazdu? Okres umowy nie spełnia Twoich oczekiwań? Chciałbyś zwiększyć wartość wykupu auta? Napisz do nas! Z chęcią podejmiemy wyzwanie przygotowania Twojej wymarzonej oferty.

Czym jest wartość rezydualna pojazdu?

Wartość rezydualna pojazdu to szacowana wartość pojazdu na koniec umowy leasingu lub najmu długoterminowego. Innymi słowy jest to kwota, jaką wart będzie dany pojazd w momencie zakończenia umowy o finansowanie.

Na co wpływa wartość rezydualna pojazdu?

W przypadku najmu długoterminowego wysoka wartość rezydualna pojazdu pozwala na obniżenie miesięcznej raty finansowej. Jest to związane z faktem, że w tej formie finansowania korzystający spłaca jedynie utratę wartości pojazdu. Im mniejsza różnica pomiędzy ceną zakupu pojazdu, a jego szacowaną wartością na koniec umowy najmu, tym niższe miesięczne koszty. W przypadku leasingu wysoka wartość rezydualna pojazdu jest równie istotna dla korzystającego. Pozwala ona na zachowanie wysokiej wartości pojazdu, a tym samym na możliwie większy zysk w przypadku zbycia pojazdu wykupionego na zakończenie umowy leasingowej.

Jak uzyskać wysoką wartość rezydualną pojazdu?

Elementami wpływającymi na uzyskanie wysokiej wartości rezydualnej pojazdu są przede wszystkim: marka i model pojazdu, wersja silnikowa, konfiguracja wyposażenia, kolor nadwozia oraz koszty eksploatacji danego auta. Wybierając samochód z auto-planeta.pl możesz mieć pewność, że nasz zespół ekspertów starannie analizuje wszystkie powyższe aspekty w celu przygotowania dla Ciebie najlepszej oferty.

Jaki jest maksymalny wykup pojazdu w leasingu?

W przypadku klasycznej umowy leasingu operacyjnego maksymalny wykup pojazdu zależy od okresu umowy. Dla 24 miesięcy może to być nawet 40%, dla 36 miesięcy 30% itd. W przypadku umów leasingowych powyżej 72 miesięcy wykup nie może być wyższy niż 1%. Jeżeli jednak zależy Ci na zwiększeniu wartości wykupu ponad standardowy zakres - napisz do nas. Nasi eksperci przygotują dla Ciebie rozwiązania, dzięki którym będzie to możliwe.

Czy mogę wnieść wkład własny do umowy najmu długoterminowego?

Wniesienie wkładu własnego do finansowania pojazdu w ramach umowy najmu długoterminowego jest jak najbardziej możliwe. Dzięki takiemu zabiegowi można zmniejszyć miesięczną ratę najmu lub kwotę wykupu pojazdu na zakończenie umowy. Ponadto może to być dla Ciebie korzystne rozwiązanie pod kątem podatkowym. Wkład własny może bowiem stanowić koszty uzyskania przychodu. Jeżeli więc Twój biznes podlega sezonowym wahaniom warto wpłacić wkład własny w okresie wysokich przychodów, by obniżyć ratę w okresie recesji.

Dlaczego leasing lub najem?

Z oferty leasingu bądź najmu mogą skorzystać zarówno klienci firmowi jak i indywidualni. Leasing "na firmę" często wiąże się z dodatkowymi korzyściami podatkowymi, jak: zwrot podatku VAT, jeżeli firma jest płatnikiem podatku od towarów i usług (VAT) oraz zawarcie w kosztach uzyskania przychodu raty leasingowej. Nie oznacza to jednak, że leasing/najem może być atrakcyjny wyłącznie dla przedsiębiorców. Biorąc pod uwagę fakt, że całościowy koszt leasingu/najmu jest na ogół niższy od kosztu pożyczki dla adekwatnego okresu umowy (oprocentowanie leasingu jest na ogół niższe od oprocentowania pożyczki), również klienci indywidualni powinni rozważyć tę opcję finansowania.

Czym jest leasing konsumencki?

Leasing konsumencki to propozycja dla osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Współpracując z auto-planeta.pl możesz sfinansować wymarzony pojazd w formie leasingu jako osoba fizyczna. Wystarczy, że wybierzesz przedmiot leasingu i określisz parametry finansowe, a my przygotujemy dla Ciebie najlepsze oferty.

Jaki jest czas oczekiwania na wymarzone auto?

To zależy od tego, czy wybrane przez Ciebie auto jest dostępne „od ręki”, czy należy je zamówić do produkcji. Jeżeli auto jest dostępne do odbioru – kluczyki do swojego wymarzonego pojazdu możesz otrzymać nawet w ciągu 3 dni roboczych od momentu podpisania umowy. Nie wszystkie auta są jednak przygotowane do odbioru od razu w wybranej przez Ciebie konfiguracji. W takiej sytuacji czas oczekiwania na produkcję pojazdu zależy od marki i może wynieść do 3 miesięcy, ale nie martw się - warto zaczekać. O statusie pojazdu zostaniesz poinformowany przez osobistego Doradcę.

Co nie wchodzi w skład umowy najmu długoterminowego?

W skład umowy nie wchodzą: paliwo, płatności za mandaty, opłaty związane z niestandardowym użytkowaniem pojazdu, takie jak między innymi: oklejenie pojazdu na specjalne zamówienie klienta, wyposażenie pojazdu w dodatkowe elementy jak taksometr i inne.

Kto może skorzystać z oferty?

Z oferty najmu długoterminowego skorzystać może każdy, tzn. zarówno klienci indywidualni jak i firmowi. Wystarczy wybrać wymarzony pojazd, określić preferencje co do okresu umowy oraz przebiegu i wysłać uzupełniony formularz kontaktowy. Na podstawie zawartych w nim informacji nasi konsultanci skontaktują się z Tobą w celu dopasowania indywidualnej oferty. Leasing to oferta dla firm i osób fizycznych. W celu przygotowania propozycji finansowania należy wybrać pojazd, określić okres umowy, wysokość wkładu własnego oraz wysokość wykupu. Na podstawie powyższych informacji nasi analitycy zaproponują najlepsze rozwiązania.

Czy muszę wykupić pojazd po zakończonej umowie leasingu?

W przypadku klasycznego leasingu operacyjnego wykup pojazdu co do zasady jest obowiązkowy. Nie mniej jednak wiele zależy od konstrukcji samej umowy leasingowej. Niektórzy finansujący oferują możliwość zwrotu pojazdu na zakończenie leasingu. Jeżeli jednak finansowanie, którym jesteś zainteresowany nie zawiera możliwości zwrotu pojazdu na zakończenie umowy leasingowej - napisz do nas. Nasi eksperci przygotują dla Ciebie rozwiązania, w których wykup pojazdu nie będzie obligatoryjny.

Czy muszę wykupić pojazd po zakończonej umowie najmu długoterminowego?

W przypadku umowy najmu długoterminowego wykup pojazdu nie jest obligatoryjny. Korzystający ma pierwszeństwo wykupu pojazdu, z którego może skorzystać. Jest to opłacalne w przypadku utrzymania bardzo dobrej kondycji pojazdu, przez co jego wartość rynkowa jest wyższa od kwoty wykupu. Wówczas można osiągnąć dodatkową korzyść finansową odsprzedając pojazd na rynku wtórnym.

Czy w trakcie trwania umowy o finansowanie mogę zmienić jej paramtery?

Zarówno parametry umowy leasingu jak również najmu długoterminowego mogą być modyfikowane w trakcie jej trwania. Jeżeli chciałbyś wydłużyć okres finansowania, zmienić deklarowany przebieg bądź zmodyfikować warunki ubezpieczenia pojazdu - napisz do nas. Nasi eksperci chętnie pomogą w przygotowaniu nowych warunków umowy.

Czy mogę odbyć jazdę testową wybranym pojazdem?

Z auto-planeta.pl możesz przetestować wybrany pojazd przed podpisaniem umowy najmu bądź leasingu. Jedynym wymogiem jest posiadanie ważnego prawa jazdy, a w przypadku marek premium może obowiązywać kaucja zabezpieczająca. Skontaktuj się z nami i poproś doradcę o odbycie jazdy testowej, a zorganizujemy ją dla Ciebie we wskazanym przez Ciebie mieście.

Czy ubezpieczenie jest zawarte w racie miesięcznej?

W ofercie najmu długoterminowego ubezpieczenie zawarte jest w pakiecie. Istnieją jednak możliwości wykluczenia ubezpieczenia z raty najmu i przeniesienia jego kosztów na Ciebie. W przypadku leasingu otrzymasz propozycję ubezpieczenia pojazdu dopasowaną do finansowania, ale to Ty decydujesz o sposobie ubezpieczenia pojazdu.

Co w przypadku szkody?

W takiej sytuacji należy niezwłocznie skontaktować się z Centrum Alarmowym Assistance za pośrednictwem podanego w umowie numeru telefonu obsługiwanego 24 godziny na dobę. Pod tym numerem otrzymasz natychmiastową pomoc oraz, jeżeli to konieczne - samochód zastępczy z pakietu Assistance.

Co powinienem zrobić w przypadku kradzieży auta?

W przypadku kradzieży samochodu należy niezwłocznie poinformować policję (numer alarmowy 997), a następnie zgłosić to dzwoniąc pod numer telefonu centrum alarmowego Assistance podany w umowie. Tam otrzymasz potrzebną pomoc, samochód zastępczy oraz zostaniesz poinformowany o dalszym postępowaniu.

Czy mogę wybrać inną konfigurację pojazdu?

Zawarte na portalu auto-planeta.pl konfiguracje pojazdów to bazowe bądź najchętniej wybierane przez klientów wersje modelowe. W skład naszej oferty wchodzą jednak wszystkie dostępne na polskim rynku pojazdy, w każdych, nawet najbardziej niestandardowych konfiguracjach. Nasi doradcy każdego dnia pomagają w doborze samochodów, skonstruowanych wedle życzenia klientów, pamiętając o utrzymywaniu ich wysokiej wartości rynkowej oraz atrakcyjnej ceny zakupu. Jeżeli nie jesteś pewien, co jest Ci tak naprawdę potrzebne w wymarzonym aucie, a może zastanawiasz się, czy nie pominąłeś istotnego elementu wyposażenia bądź czy wybrałeś najlepszą jednostkę napędową - z nami otrzymasz potrzebne wsparcie oraz doradztwo.

Gdzie mogę odebrać pojazd?

Pojazd możemy dostarczyć pod wskazany przez Ciebie adres lub możesz go odebrać osobiście, w salonie partnera auto-planeta.pl.

Co oznacza napis RABAT w sekcji leasingu na stronie każdego pojazdu?

Każdy samochód w sekcji Leasingu posiada wyliczony rabat kwotowy dla klienta dzięki usługom auto-planeta.pl. Nie oznacza to jednak, że nie możesz liczyć na jeszcze więcej rabatów. Dużo zależy od wielkości Twojej obecnej floty, planowanych przyszłych zakupów pojazdów oraz grupy zawodowej. Wypełnij formularz kontaktowy i sprawdź, jak wiele możesz zyskać z naszym wsparciem.

Czy pojazd objęty jest gwarancją producenta?

Wszystkie pojazdy oferowane na portalu auto-planeta.pl pochodzą z polskich sieci dealerskich i objęte są gwarancją producenta. Ponadto z naszą pomocą możesz uzyskać korzystne warunki wydłużenia okresu gwarancji oraz negocjować ceny obsługi w autoryzowanych serwisach. Możemy dla Ciebie również przygotować długoterminową umowę serwisową z ASO lub partnerskimi opiekunami flotowymi.

Chcę wykonać przegląd pojazdu. Gdzie powinienem się zgłosić?

W ofercie najmu przeglądy są częścią pakietu i nie stanowią kosztu dla klienta. Wystarczy, że zgłosisz potrzebę wykonania przeglądu okresowego do działu serwisowego lub otrzymasz powiadomienie o jego zbliżającej się dacie. W leasingu to Ty jesteś odpowiedzialny za serwis mechaniczny pojazdu. Nie ma tutaj jednak żadnych wytycznych, co do miejsc czy też częstotliwości serwisowania auta.

Mój pojazd uległ awarii. Co powinienem zrobić?

Zarówno oferta najmu długoterminowego, jak i leasingu zawiera Pakiet Assistance, tzn. na czas naprawy otrzymasz auto zastępcze a ubezpieczyciel zapewni holowanie pojazdu do punktu serwisowego. W przypadku leasingu to Ty jesteś odpowiedzialny za pojazd, dlatego warto skorzystać z wydłużenia gwarancji producenta.

Czym jest pakiet serwisowy i co obejmuje?

Pakiet serwisowy zawiera bezpłatne przeglądy, wymiany części eksploatacyjnych (oleje, klocki, tarcze hamulcowe, pióra wycieraczek i inne) oraz naprawy pojazdu. Nie musisz również martwić martwić się o badanie techniczne pojazdu czy ogumienie. Ewentualne naprawy samochodu również są w nim zawarte. Dzięki temu możesz użytkować pojazd bez zmartwień.

Z moim pojazdem jest coś nie tak - co powinienem zrobić?

W przypadku umowy najmu niezwłocznie skontaktuj się z działem serwisowym pod numerem telefonu wskazanym w umowie. W takich sytuacjach nie zwlekaj, aby nie powiększyć ewentualnej wady pojazdu. Jeżeli samochód finansowany jest w leasingu wada najprawdopodobniej zostanie usunięta na podstawie gwarancji producenta. Pamiętaj jednak o konieczności serwisowania pojazdu w ASO, by nie utracić gwarancji.

Jak zmniejszyć koszty serwisu pojazdu w umowie leasingu?

W przypadku umowy leasingu to Ty jesteś odpowiedzialny za serwis pojazdu. Współpracując z auto-planeta.pl uzyskasz symulację kosztów serwisowych pojazdu w całym okresie trwania umowy o finansowanie w oparciu o przewidywany przebieg. Ponadto możemy dla ciebie przygotować długoterminową umowę serwisową z ASO lub niezależnym flotowym partnerem serwisowym.

Co powinienem zrobić w przypadku szkody komunikacyjnej lub wypadku na drodze?

Jeżeli jesteś uczestnikiem lub świadkiem wypadku, w pierwszej kolejności zadbaj o bezpieczeństwo swoje oraz innych uczestników zdarzenia. Następnie niezwłocznie powiadom organy policji (numer alarmowy 997) oraz Centrum Alarmowe Assistance za pomocą numeru telefonu wskazanego w umowie.

Czy otrzymam samochód zastępczy na czas naprawy pojazdu?

W ramach pakietu Assistance otrzymasz samochód zastępczy na cały okres naprawy Twojego pojazdu.

Kto odpowiada za wymianę opon w najmowanym pojeździe?

W ofercie wynajmu długoterminowego z auto-planeta.pl w pakiecie otrzymujesz również opiekę w zakresie ogumienia pojazdu. Pamiętaj jedynie o wymianie opon we właściwym terminie dla danego sezonu. Nie musisz jednak martwić się o ich kupno oraz przechowanie - wszystko zawarte jest w racie najmu, a Twoje opony będzie przechowywał najbliższy punkt wulkanizacyjny.

Gdzie powinienem zgłosić się w celu wymiany opon?

W celu wymiany ogumienia pojazdu skontaktuj się z centrum serwisowym pod numerem telefonu wskazanym w umowie najmu lub poinformuj swojego Doradcę auto-planeta.pl. Z największą przyjemnością wskażemy Ci najbliższe serwisy wulkanizacyjne.

Nasza strona internetowa używa plików cookies w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do Twoich potrzeb.  Dowiedz się więcej.