Doradcy auto-planeta.pl przygotują dla Ciebie rozwiązania w zakresie kredytu na samochód. Pozyskane w ten sposób środki możesz przeznaczyć na zakup nowego lub używanego pojazdu. Mogą to być samochody osobowe, dostawcze, motocykle i wiele innych. Kredyt samochodowy może zaciągnąć zarówno osoba fizyczna jak i firma. Na rynku istnieje wiele rodzajów tej formy finansowania. Pierwszy z nich to standardowy kredyt samochodowy, który polega na comiesięcznej spłacie rat kapitałowo-odsetkowych przez czas określony w umowie kredytowej. Kolejny rodzaj wymaga od kredytobiorcy posiadania środków własnych, które odpowiadają 50% bądź 60% wartości pojazdu. W harmonogramie tego kredytu znajduje się wyłącznie jedna rata. Po wpłacie 50%-60% (tzw. kredyt 50/50 lub 60/40), kolejne środki uregulujesz po upływie określonego w umowie czasu np. roku. Jeszcze inny rodzaj to kredyt balonowy. Wybierając tą opcję dokonujesz regularnych spłat, stanowiących np. 80% wartości pojazdu. Ostatnia rata natomiast jest równa pozostałej wartości samochodu, czyli w tym przypadku 20%.
Chcesz policzyć leasing na dowolny pojazd nowy lub używany?
Przejdź do kalkulatora leasinguKredyt samochodowy jest rodzajem kredytu celowego, czyli takiego, który musi być przeznaczony na zakup konkretnych rzeczy, w tym przypadku pojazdów. Za środki z kredytu samochodowego można jednak nabyć nie tylko samochody, co może sugerować nazwa tego produktu finansowego. Pojazdy obejmują także przyczepy, kampery, motocykle, skutery, quady, traktory, maszyny budowlane, a nawet łodzie motorowe. Kredyty samochodowe udzielane są na nowe lub używane pojazdy, które posiadają ważny dowód rejestracyjny.
Wiele osób chcących kupić pojazd zadaje sobie pytanie co wybrać: kredyt samochodowy czy gotówkowy? Oba mogą być przeznaczone na zakup nowego lub używanego samochodu. Odpowiedź w tym przypadku jest jednak bardzo prosta. Bardziej opłaca się kredyt samochodowy, ponieważ jest on po prostu tańszy. Dlaczego? Rożnica wynika głównie z kilku form zabezpieczenia. Banki udzielając kredytu samochodowego mają szereg różnych zabezpieczeń na wypadek braku spłaty. Najczęściej jest to zastaw rejestrowy, przywłaszczenie na zabezpieczenie i cesja z polisy AC. Kredyt gotówkowy jest wyżej oprocentowany, ponieważ nie ma on tylu zabezpieczeń co kredyt samochodowy, dlatego też musi być zwyczajnie droższy.